Ergonómia
Existuje viacero dôvodov a výhod, prečo používať rohože v gastronomických prevádzkach.
Ergonomickosť
Ergonomická rohož dokáže vzpružiť svalovú činnosť nôh aj chodidiel vďaka pružnému povrchu. Protiúnavové rohože riešia vďaka pokrokovým technológiám aj problémy týkajúce sa dlhodobých zranení, ktoré sú vystavené rizikám stojatého zamestnania. termálna fotografia zobrazuje obeh krvi v dolnej časti tela pracovníka, ktorý stojí.
Stop úrazom
Približne jednu tretinu úrazov, ktoré sa končia dlhodobou pracovnou neschopnosťou zapríčiní v prevádzkach pád alebo pošmyknutie. Môže ísť pritom o vodu, tuky, oleje, biologický a iný odpad, ktoré spôsobujú extrémnu klzkosť. Bežným upratovaním sa klzkosť nedá úplne eliminovať a ani špeciálne protišmykové povrchy nie sú po vyčistení bezpečné, pretože na nich zostáva tenký film tukov. Trvalým a efektívnym riešením sú v tomto prípade rohože zo špeciálnych gumových zmesí, ktoré eliminujú riziko pádu.
Proti únave
Ľudské telo je adaptovanéna pohyb. Dlhé státie na jednom mieste sa prejaví ako najskôr znížením tepovej frekvencie a spevnením hlavných svalových skupín a svalov v okolí chrbtice. Stiahnutie svalov spôsobí zúženie žíl a ciev, čím sa spomalí krvný obeh. Nahromadená krv v dolných končatinách vytvára pocit ťažkých nôh. Bolesti v krížovej časti chrbtice a strnulá šija sú ďalším prejavom zhoršeného zásobovania svalov. Reakciu jednotlivých častí tela potom spoločne vnímame ako zmes bolesti a únavy.
Ochrana
Podlahové rohože zo špeciálnych zmesí pohlcujú energiu padajúcich predmetov, ktoré môžu spôsobiť viacero škôd. Znižujú riziko ich rozbitia alebo poškodenia, hladinu hluku a zároveň chránia povrch podláh. Sklo a porcelán v kuchyni alebonože a píly v spracovateľskom priemysle, už nebudú predstavovať také veľké riziko úrazu.
Izolácia
Priemyselné podlahy bývajú chladné a vlhké. Pracovník stojaci na rohoži chlad podlahy necíti a nepôsobí na neho tak intenzívne. Aj tento fakt prispieva k pohode a komfortu.
Výhodná investícia
Odborník na ergonómiu Dan MacLeod odvodil pravidlo, podľa ktorého cena 1 minúty premeškanej denne na pracovisku z dôvodu únavy zamestnanca, zodpovedá sume 500 EUR ročne. Investícia do lepších pracovných podmienok podobe nákupu rohoží je teda výhodnou investíciou.
Teplota tela v praxi
Červené a žlté tóny indukujú vyššiu teplotu tela osoby stojacej vpravo, ktorá je výsledkom stimulácie svalovej aktivity.
Vľavo stojaca osoba nie je vystavená pôsobeniu ergonomickej rohože. Modré a zelené tóny dokazujú slabú cirkuláciu krvi v dolných končatinách.